Vállalkozásfejlesztési Munkacsoport
Győr-Moson- Sopron megye Budapestet követően az ország második legfejlettebb gazdasági régiójaként számon tartott terület. A megye motorjaként Győr dominál a térségben, elsődlegesen autóipari és beszállítói valamint a gépgyártási dominanciájával. Az országos átlagot meghaladó GDP és a munkanélküliségi ráta kiemelkedően alacsony értéke (1,4%) , a területet európai szinten is kiemelkedővé teszi.
Az adott pozitív állapot fenntartása ugyanakkor számos további feladat elvégzését is szükségessé teszi. A foglalkoztatási térkép elkészítése, a munkaerő piaci stratégiák elemzése és a felmerülő problémák mielőbbi orvoslása még egy jól működő térségben is elengedhetetlen. Kutatásokkal lehet a jelenlegi állapotot elemezni, értékelni és sztenderdizálni. Mindezeknek az alapja az alapos humán erőforrás térkép és a meglévő vállalatokra vonatkozó háttér felmérés és elemzés, nélkülözhetetlen alapdokumentumoknak számítanak.
Az önkormányzat számára elengedhetetlen egy foglalkoztatás politikai stratégia kidolgozása.
Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson egy önkormányzati együttműködésre van szükség a KKV szektorral és a civil szervezetekkel. A megértéshez és együtt gondolkodáshoz a felek elkötelezettsége és közös szándék megfogalmazása elengedhetetlen.
A munkacsoport céljai
- Foglalkoztatási szakemberhiány, strukturális munkanélküliség megoldása, megoldási utak beazonosítása.
- KKV-kal közösen olyan ösztönző módszerek kidolgozása, amelyek adaptálhatók a vállalkozások számára és hozzájárulhatnak a munkaerő megtartásához.
- Sikeres vállalkozók nevelése
- Reagálás a jelenkor gazdasági, társadalmi kihívásaira, az elkövetkező évtizedek kihívásainak előkészítése, digitális átalakulás és átállás elősegítése.
- Az Ipar4.0 megoldások, digitális gazdaság elterjedésének elősegítése, digitális versenyelőny támogatása a fém- és gépipari, feldolgozóipari és a járműiparban érdekelt vállalkozásoknál.
- Erős informatikai hátterű és tevékenységű, jelentős innovációs potenciállal bíró cégek beazonosítása és támogatása szakmai, üzleti és soft kompetenciák fejlesztésével.
- Az erős járműipari fókusz megtartása mellett más iparágak erősítése.
- Fiatal vállalkozások túlélési esélyeinek erősítése.
A munkacsoport tevékenysége
- Információ- és tapasztalatcsere, gazdasági és társadalmi folyamatok nyomon követése és prognosztizálása
- Munkacsoportban érintett szervezetek releváns tevékenységeinek megismerése és összehangolása a Paktum célokhoz igazítva
- Jelentős növekedési vagy innovációs potenciállal bíró cégek, start-upok beazonosítása, „becsatornázásuk” a munkacsoportban együttműködő szervezetek szolgáltatásaiba.
- Vállalati ösztönző módszerek kidolgozása és pilot jellegű indítása
- Jó gyakorlatok, sikeres vállalkozások bemutatása
- Innovációs potenciál felmérése (pl. cég pozicionálása, stratégiája, vagy Enterprise Europe Network keretében alkalmazott Innovation Health Check, illetve IMP3rove módszertannal)
- Ikarosz díjasok, Plato program „keresztapák”, Enterprise Europe Network üzletfejlesztési sikertörténetek.
A munkacsoport ülésein bármely állandó résztvevő javaslatot tehet a munkacsoport újabb, állandó taggal történő bővítésére. Az esetleges bővítésről az ülésen résztvevő szervezetek képviselői egyszerű szótöbbséggel szavaznak.